Jaka jest średnia waga kota brytyjskiego i ile powinien jeść?

Jaka jest średnia waga kota brytyjskiego i ile powinien jeść?

Samiec brytyjskiego kota krótkowłosego powinien ważyć ponad 3 kg, podczas gdy samica przechodzi przez ten sam etap, ale jej wygląd jest mniej zauważalnie leniwy. Jeśli Twój kot waży mniej niż 3 kg, zmiana karmy może nie być dobrym pomysłem, ale jeśli wydaje się, że dobrze się odżywia, powinieneś zabrać go do weterynarza. Jeśli ma nadwagę, być może będziesz musiał zmienić dietę.

Otyłość u brytyjskich krótkowłosych

Jeśli jesteś właścicielem kota brytyjskiego krótkowłosego, zapewne wiesz, że ta rasa ma tendencję do tycia. Ponieważ są to koty prowadzące siedzący tryb życia, mają tendencję do jedzenia więcej niż wynosi ich masa ciała każdego dnia. Ale otyłość może mieć poważne konsekwencje. Może skrócić długość życia brytyjskiego krótkowłosego i spowodować różne problemy zdrowotne. Jak więc możesz uchronić swojego brytyjskiego kota krótkowłosego przed otyłością?

Ponieważ brytyjskie koty krótkowłose są kotami domowymi, potrzebują sposobu na spalanie nadmiaru kalorii. Wiele osób zakłada jednak, że otyłość jest po prostu wynikiem rodzaju pożywienia, jakie spożywa brytyjski krótkowłosy. Powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej informacji i porad na temat tego, jaką karmę powinien jeść Twój kot. Twój weterynarz może również zaproponować plan żywieniowy, który pomoże Tobie i Twojemu kotu zachować zdrowie.

Możesz pomóc swojemu brytyjskiemu krótkowłosemu schudnąć, podając mu wysokiej jakości karmę, która zawiera białka zwierzęce i włókna. Białko w diecie stymuluje metabolizm organizmu, dając kotu poczucie sytości, spowalniając tempo jedzenia i zmniejszając liczbę zjadanych posiłków. Włókna pokarmowe pomagają układowi trawiennemu kota funkcjonować prawidłowo, dzięki czemu może on bardziej efektywnie wykorzystywać energię.

Waga brytyjskiego kota krótkowłosego wynosi zazwyczaj od pięciu do siedmiu kilogramów, ale Shanti miał nadwagę. Po intensywnej terapii spacerowej Shanti schudł cztery i pół kilograma. Był tak otyły, że jego właściciel wyśmiewał go, że jest leniwy i za dużo je. Weterynarz zalecił intensywną terapię, a Shanti od trzech miesięcy jest na diecie. To doskonały plan, a brytyjski krótkowłosy powinien wkrótce znów być szczęśliwy i zdrowy!

Brytyjskie krótkowłose mają unikalny wzorzec wzrostu, dlatego ważne jest, by monitorować nawyki żywieniowe kota. Chociaż brytyjskie krótkowłose są z natury duże, mogą być bardzo chude, jeśli nie nabiorą masy mięśniowej. Nie oznacza to jednak, że Twój kot powinien zrezygnować z rośnięcia. Jeśli nie będziesz ostrożny, ryzykujesz, że twój pupil będzie miał nadwagę lub nawet otyłość. Jeśli zauważysz, że twój kot za bardzo tyje, czas zastanowić się nad dietą, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych, by mógł prawidłowo rosnąć.

Dieta dla brytyjskiego kota krótkowłosego

Najlepsza dieta dla kota brytyjskiego krótkowłosego to taka, która została zatwierdzona przez Association of American Feed Control Officials (AAFCO). AAFCO jest dobrowolną organizacją członkowską zrzeszającą federalne, stanowe i lokalne agencje, które zajmują się regulacją pasz i leków dla zwierząt. Wyznacza też minimalne standardy dla karm dla zwierząt domowych. Karmy zatwierdzone przez AAFCO są lepsze dla Twojego kota niż komercyjne karmy dla kotów, które nie są wystarczająco zbilansowane, by dostarczać składników odżywczych i korzyści zdrowotnych, których Twój kot potrzebuje.

Aby uniknąć przekarmienia kota brytyjskiego krótkowłosego, wybieraj wysokiej jakości suchą karmę dla kotów. Koty nie trawią suchej karmy tak dobrze, jak mokrej, dlatego pamiętaj, by kupować karmy wysokiej jakości. Unikaj też suchej karmy dla kotów, która zawiera dużo węglowodanów i może powodować próchnicę. Pamiętaj, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem diety opartej na surowym mięsie dla swojego brytyjskiego kota krótkowłosego.

Idealnie byłoby, gdyby karma dla Twojego kota zawierała mięso, drób i ryby. Większość mięs zawiera dużo tych składników odżywczych. Staraj się unikać komercyjnych karm dla kotów, które zawierają dużo węglowodanów, ponieważ będą one miały niewiele wartości odżywczych. Kupowane przez ciebie komercyjne karmy dla kotów będą zawierały minimalne ilości tych składników odżywczych. Wybieraj też najlepszej jakości mięso, jakie możesz znaleźć. Pamiętaj, że brytyjskie koty krótkowłose uwielbiają ptaki, więc wprowadzenie mięsa królika będzie dla kota miłą odmianą.

Najlepsza dieta dla kota brytyjskiego krótkowłosego to taka, która opiera się na mięsie i zawiera umiarkowane ilości tłuszczu i węglowodanów. Jak już wspomniałem, koty brytyjskie krótkowłose mają niskie zapotrzebowanie na węglowodany i powinny być karmione tylko dietami opartymi na mięsie z umiarkowaną ilością węglowodanów. Powinieneś także upewnić się, że Twój kot ma dużo ruchu i nie cierpi na nadwagę. W tym przypadku dobrze jest podawać kotu codziennie dużo świeżej wody.

Koty brytyjskie krótkowłose są uważane za rasę bezproblemową. Ta rasa jest bardzo inteligentna i najlepiej reaguje na szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Aby zachęcić kociaka do dobrego zachowania, możesz nagradzać go karmą Kycklingfile lub Tuna Recipe. Bardzo ważne jest jednak, by przez całe życie kociak otrzymywał dobrze zbilansowaną dietę. Już jako kociak brytyjski krótkowłosy musi dostawać dużo pożywnego jedzenia.

Czytaj również:   Kot Syberyjski jak je rozmnażać - na co zwrócić uwagę?

Ćwiczenia dla brytyjskiego kota krótkowłosego

Chociaż kot brytyjski krótkowłosy nie potrzebuje zbyt wiele ruchu na co dzień, uwielbia się bawić. Nie muszą być głaskane co godzinę, ale warto zapewnić im jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Koty brytyjskie krótkowłose są również znane z tego, że uwielbiają bawić się same, ale będą potrzebowały jakiejś interaktywnej zabawy, która będzie je stymulować psychicznie i fizycznie. Poniżej podajemy kilka sposobów na zapewnienie kotu brytyjskiemu krótkowłosemu różnych form aktywności.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę opiekując się kotem brytyjskim krótkowłosym jest rodzaj sierści. Ich sierść jest gruba, a zimą staje się jeszcze grubsza. Ma to chronić je przed żywiołami, ale z czasem może stać się niewygodna i niepewna. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, brytyjskie koty krótkowłose są spokojnymi, kochającymi i lojalnymi zwierzętami. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem jednego z nich, oto kilka wskazówek:

Dla kotów brytyjskich krótkowłosych zabawki są ważnym elementem wyposażenia. Staraj się bawić ze swoim kotem brytyjskim krótkowłosym przynajmniej 15 minut dwa razy dziennie. Zabawa z pupilem pomoże mu spalić trochę nerwowej energii. Zabawa jest ważna dla kotów brytyjskich krótkowłosych, ponieważ łatwo się nudzą i mogą stać się destrukcyjne. Aby zapewnić swojemu kotu wystarczającą ilość ruchu, baw się z nim codziennie. Częste wychodzenie z domu oznacza, że może on bawić się na podwórku lub na twoich kolanach.

Oczy kota brytyjskiego krótkowłosego muszą być zdrowe. Nie powinno być w nich śluzu, zaczerwienienia ani zmętnienia. Jeśli zauważysz spuchnięte oko, może to być oznaką urazu lub infekcji. Jeśli twój kot kuleje lub wykazuje oznaki urazu, powinieneś jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Da ci to dobre wyobrażenie o ogólnym stanie zdrowia kota.

Regularna pielęgnacja zębów i regularne wizyty u weterynarza są również niezbędne dla kotów brytyjskich krótkowłosych. Powinno się im obcinać paznokcie co dziesięć dni, ponieważ pazury mogą im wrastać. Regularne obcinanie paznokci sprawia, że są one mniej ostre i zmniejszają szkody, które wyrządzają swoimi pazurami. Obcinając pazury, pamiętaj, żeby usuwać tylko końcówki i robić to po jednej łapie na raz, żeby kot mógł odpocząć między kolejnymi obcinaniami.

Podążanie za zdobyczą u brytyjskiego kota krótkowłosego

Brytyjski kot krótkowłosy jest znany ze swojego umięśnionego i dobrze zbudowanego wyglądu. Koty te są również podatne na chorobę genetyczną, jaką jest kardiomiopatia przerostowa. Choroba ta powoduje, że serce staje się zbyt duże i niezdolne do prawidłowego pompowania krwi. Choroba ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i jest uleczalna dzięki badaniom DNA. Koty brytyjskie krótkowłose z reguły nie są agresywne w stosunku do innych kotów. Są niezależne i mogą być dobrym pierwszym lub drugim zwierzakiem dla nerwowych kotów.

Brytyjski kot krótkowłosy jest kotem o dużej energii, więc jeśli chcesz zbudować ze swoim kotem kochającą więź, rozważ zakup kota, który jest towarzyski i chętny do zabawy. Koty te nie lubią być podnoszone ani noszone na rękach. Ich spokojna natura sprawia, że są podatne na kocie nastroje, więc staraj się nie zostawiać ich samych, bo często chowają się w cichych kątach.

Chociaż brytyjskie krótkowłose są doskonałymi pupilami dla psów i małych zwierząt, należy pamiętać, że ich wysoki popęd do zdobywania czyni je atrakcyjnym celem dla złodziei. Ze względu na swoje rozmiary mogą łatwo wpaść w ręce złodziei, którzy nie przejmują się emocjonalnymi skutkami utraty zwierzęcia. Chociaż brytyjskie krótkowłose są duże, nie są niezniszczalne – wyewoluowały z pokoleń pracujących domowników. Dlatego zasługują na komfort i bezpieczeństwo życia w domu.

Jako towarzysz brytyjski krótkowłosy może być oddany i tolerancyjny. Potrafią się wygłupiać i okazywać swoje przywiązanie poprzez figle, ale wolą przebywać w jednym pomieszczeniu ze swoimi właścicielami. Mimo to potrafią być bardzo czułe w stosunku do dzieci i generalnie są wobec nich przyjazne. Generalnie tolerują dzieci, ale nie znoszą być noszone na rękach, więc upewnij się, że trzymasz je w spokojnym miejscu i poświęcasz im dużo uwagi.

Kot brytyjski krótkowłosy jest jednym z najstarszych kotów na Ziemi. Prawdopodobnie wywodzą się od egipskich kotów domowych, które zostały wprowadzone na Wyspy Brytyjskie podczas ekspansji Imperium Rzymskiego. W wyniku tego koty te krzyżowały się z populacją żbików w Wielkiej Brytanii. Co więcej, geny brytyjskiego kota krótkowłosego są bardzo podobne do genów jego egipskich przodków. Tak więc kot brytyjski krótkowłosy jest rasą wszechstronną, która może przetrwać zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym.

Podobne Wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Jak otworzyć własną hodowlę kota brytyjskiego? Na co zwrócić uwagę

Jak otworzyć własną hodowlę kota brytyjskiego? Na co zwrócić uwagę

Next Post
zadrapanie przez kota

Czym grozi zadrapanie przez kota? 

Related Posts