Kot Syberyjski – Jak poradzić sobie z alergią

Kot Syberyjski

Jeśli twój kot syberyjski ma historię alergii, nie jesteś sam. Wiele osób cierpi z powodu alergii na koty, a znalezienie odpowiedniej rasy jest często łatwiejsze, niż możesz sobie wyobrazić. Koty te są czułe, chętne do zabawy i inteligentne – to wszystko, czego możesz szukać u idealnego zwierzaka. Koty syberyjskie uwielbiają się bawić i skakać – to dobry znak dla kogoś, kto ma alergię!

Fel d 1 jest alergenem, który wywołuje alergie u kotów syberyjskich

Reakcje alergiczne u kotów syberyjskich są wywoływane przez Fel d 1 – białko znajdujące się w sierści, które jest na tyle małe, że wślizguje się głęboko do płuc. Może ono powodować objawy ze strony układu oddechowego, takie jak zatkany nos, swędzenie oczu i astmę. Badania wciąż trwają, ale zmniejszenie poziomu Fel d 1 może pomóc zminimalizować objawy alergii u wielu osób.

Białko odpowiedzialne za reakcję alergiczną jest przenoszone na sierść kota przez skórę. Trudno jest uniknąć alergenów pochodzących od kota, ale kilka ras jest bardziej przyjaznych alergikom niż inne. Z tego powodu dobrym wyborem dla osób z alergią jest rasa, która wytwarza minimalną ilość białka Fel d1. Białko Fel d1 u kotów syberyjskich jest znacznie rzadsze niż u kotów hipoalergicznych.

Naukowcy przyjrzeli się ponad 200 kojarzeniom, by ustalić, która rasa kotów syberyjskich ma niższy poziom Fel d1 niż inne rasy. Co ciekawe, koty syberyjskie miały niższy poziom Fel d1 niż inne rasy, ale nie zawsze tak jest. Aby tego uniknąć, powinieneś wybierać kocięta od kotów hodowlanych o niskim poziomie Fel d1. Spędź trochę czasu z ojcem i matką, by zrozumieć ich pochodzenie genetyczne.

Genetyka odgrywa rolę w określaniu poziomu Fel d 1 w ślinie kota

Produkcja Fel d1 przez wszystkie koty nie jest jednakowo uczulająca. Badania przeprowadzone przez Indoor Biotechnologies wykazały, że poziom Fel d 1 w ślinie kota znacznie różni się w zależności od rasy. Niektóre koty mają wyższy poziom Fel d 1 niż inne, ale tę różnicę można wyjaśnić różnicami w dwóch kluczowych genach. Choć wciąż nie jest jasne, w jaki sposób genetyka wpływa na poziom Fel d1 w ślinie kota, badania wskazują, że wysoki poziom Fel d1 w plwocinie kota może być oznaką kota o wysokiej alergii.

Czytaj również:   Jak długo rośnie kot brytyjski oraz jakie ma rozmiary

Białko to jest produkowane przez gruczoły łojowe w skórze kota. Chociaż dokładna funkcja Fel d 1 nie jest znana, wydaje się, że odgrywa ono ważną rolę w komunikacji chemicznej, obronie nabłonka i immunoregulacji. Chociaż Fel d 1 nie jest produkowany u wszystkich gatunków kotów, jest bardziej rozpowszechniony u bezwłosych kotów rasy sfinks i występuje w większych ilościach u niekastrowanych samców i samic. Może on także chronić skórę kota przed alergenami, które wywołują reakcję alergiczną.

Naukowcy pracują również nad stworzeniem kota, który nie produkowałby Fel d 1 w ogóle. Za pomocą edycji genów CRISPR/Cas9 usunięto dwa geny, Ch1 i Ch2, które instruują komórki, jak wytwarzać Fel d1. Do tej pory udawało się usuwać geny w hodowlach komórkowych, ale następnym krokiem jest stworzenie zmodyfikowanego genetycznie kota, który w ogóle nie będzie miał Fel d 1.

Leczenie alergii u kota syberyjskiego

Choć żadne zwierzę nie jest hipoalergiczne, niska zawartość alergenów u kota syberyjskiego może pomóc ci w ustaleniu, czy jest on odpowiedni dla twojego domu. Chociaż niektóre rasy kotów syberyjskich produkują mniej Fel d1 niż koty domowe, nadal możesz doświadczyć reakcji alergicznej. W takim przypadku powinieneś zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Leczenie alergii u kota syberyjskiego będzie zależało od konkretnej przyczyny alergii.

Chociaż koty syberyjskie są zwykle ubogie w alergeny, ich nawyki związane z szopowaniem mogą wywołać reakcję alergiczną u Ciebie lub członków Twojej rodziny. Koty syberyjskie obficie zrzucają sierść po zimie i lekko linieją w lecie. Choć może się to wydawać niewielką niedogodnością, Twój kot syberyjski będzie zrzucał sierść na dywan i podłogę. Powinieneś także kąpać kota syberyjskiego co tydzień, aby usunąć alergeny.

Z reguły szampon zmniejsza poziom alergenów na sierści zwierzęcia. Nawet jeśli futro kota nie jest pełne alergenów, cotygodniowa kąpiel pomoże. Szampon zawiera substancję chemiczną o nazwie Allerpet Solution, która dezaktywuje alergeny i zapobiega ich unoszeniu się w powietrzu. To rozwiązanie jest naturalną alternatywą dla drogich wizyt u weterynarza. Szampony dla kotów zawierają składniki takie jak leki antyhistaminowe, ale nie ma dowodów na to, że mają one jakikolwiek wpływ na alergie u kota syberyjskiego.

Podobne Wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Kot Syberyjski

Kot Syberyjski żyjący w lasach – opis dzikiego kota

Next Post
Kot Syberyjski

Ile średnio żyje Kot Syberyjski i na co choruje

Related Posts
ryż dla kota

Ryż dla kota

Dlaczego lubimy jeść ryż  O tym, że warto włączyć ryż do swojej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Ziarna…
Read More