Kot Syberyjski – W jakich kolorach występują

Kot Syberyjski

Jeśli planujesz kupić kota syberyjskiego, być może zastanawiasz się, w jakich kolorach występują? Choć najczęściej spotykane są tabby i goldeny, powinieneś wiedzieć, że możesz znaleźć te koty także w innych kolorach. Oto kilka kolorów do wyboru:

Najczęściej spotykanym kolorem jest brązowy tabby

Choć kot syberyjski może występować w wielu kolorach, jego najpopularniejszą odmianą jest kolor brązowy. Chociaż najczęściej spotykanym kolorem syberyjczyków jest brązowy, ten typ kota może mieć każdy odcień brązu, od bladego złota do czekoladowego brązu. Chociaż kolor ten jest bardziej popularny wśród kotów syberyjskich, niektóre mają jednolicie czarne ciała. Koty te są często nazywane czarnymi tabbies. Mają dziki i nieokiełznany wygląd, co czyni je doskonałym wyborem dla domów z dziećmi lub psem.

Długość sierści dorosłego kota zmienia się w zależności od klimatu i pory roku. Wełniana sierść kotów syberyjskich jest bardziej miękka i mniej gęsta w południowej części kraju, podczas gdy futro na reszcie ciała jest dłuższe. Sierść kota syberyjskiego jest podwójnie gruba – warstwa zewnętrzna jest dłuższa niż podszerstek. Ma pełne puszyste pręgi, krzaczasty ogon oraz pręgę na szyi i ramionach. Dorosły syberyjczyk zazwyczaj potrzebuje około 5 lat, żeby osiągnąć pełną wielkość.

Srebrne tabby mają srebrnoszary podszerstek. Są jaśniejsze niż inne kolory i mają pomarańczowe lub czerwone palce u jednej łapy. W przeciwieństwie do innych kolorów, srebrne koty tabby są rzadkie i często nie są dostępne w sklepach dla kotów hodowlanych. Jednak geny, które nadają tym kotom kolor, są wciąż takie same. Tak więc, choć brązowe tabby są najczęściej spotykanym kolorem kota syberyjskiego, istnieje też kilka innych odmian tej rasy, które są rzadkie.

Powszechne są także wzory makreli (pręgowany), klasyczny (plamisty) lub cieniowany tabby

Koty te mają pionowe pasy po bokach ciała, które mogą być ciągłe lub podzielone na plamy. Wzór tabby może występować na głowie, bokach lub w postaci krótkich plamek. Wzór ten jest również znany jako fishbone tabby lub “M-shaped”. Jest to jeden z najczęstszych wzorów tabby i często wyróżnia się go po trzech lub pięciu pionowych liniach biegnących od kącików oczu.

Tradycyjny wzór tabby składa się z pasów o jasnym i ciemnym zabarwieniu na jednolitym tle. Paski są bardziej wyraźne na twarzy, ogonie i nogach niż na brzuchu. Klasyczny wzór tabby jest najbardziej rozpowszechniony, ale istnieją też inne odmiany tego wzoru charakterystyczne dla danej rasy. Klasyczny wzór tabby jest najbardziej rozpoznawalnym wzorem tabby, a cieniowany wzór tabby jest najbardziej charakterystyczny.

Innym wzorem tabby jest wzór makreli lub plamisty. Koty te mają większe plamki niż tradycyjne tabby. Mogą mieć okrągłe obwódki w okolicach nóg i mają jaśniejszy ogon niż ich pręgowane odpowiedniki. Koty te mają równomiernie rozłożone ciemne plamki wzdłuż kręgosłupa i mogą mieć dowolną kombinację tych trzech cech.

Neva Masquerade ma “spiczasty” schemat kolorów

Rasa kotów Neva Masquerade to charakterystyczny typ kota syberyjskiego o wielu punktach kolorystycznych na twarzy, łapach i ciele. Koty te mają pełne umaszczenie i piękne niebieskie oczy, i są zazwyczaj przedstawiane jako “spiczasta” odmiana rasy syberyjskiej. Chociaż niektóre organizacje uznają je za osobną rasę, niektórzy entuzjaści kotów syberyjskich uważają Neva Masquerade za potencjalne zagrożenie dla czystości rasy.

Kolor Neva Masquerade odróżnia tego kota od innych ras kotów syberyjskich. To ubarwienie nadaje im bardziej wyrafinowany wygląd niż kotom syjamskim. Ponieważ rasa ta jest tak odmienna, rzadziej produkuje białka znane z wywoływania reakcji alergicznych. Są też silne i mają niewiele problemów zdrowotnych. W porównaniu z innymi rasami są bardzo aktywne i chętne do zabawy, co czyni je doskonałymi towarzyszami. Są też tolerancyjne wobec psów i innych małych zwierząt.

Chociaż kolor Neva Masquerade jest zupełnie inny niż syberyjski, ma wiele cech wspólnych z tradycyjną rasą. Najbardziej uderzającą różnicą jest jego niezwykłe “spiczaste” umaszczenie. Białawy kolor ciała wynika z braku enzymu tyrozynazy, który jest odpowiedzialny za produkcję pigmentu melaniny. To sprawia, że rasa ta jest szczególnie przyjazna rodzinie.

Złote syberyjczyki są niesamowicie atrakcyjne dla oka

Złote syberyjczyki to rzadka rasa kotów o niesamowicie przyciągającym wzrok złotym umaszczeniu i różowym nosie. Mają też czarne łapy i są genetycznie recesywne. Złote syberyjczyki mają kontrastujący wzór koloru wzdłuż nóg i twarzy. Są niesamowicie przyciągające wzrok i należą do najbardziej pożądanych kotów na świecie. Istnieje kilka różnych odmian złotych syberyjczyków.

Czytaj również:   Kot Syberyjski Rasa Niebieska - Charakterystyka

Syberyjczyki są wysportowane i bardzo inteligentne. Ich długie nogi i nieco dłuższe przednie łapy pozwalają im skakać i wspinać się. Uwielbiają eksplorować otoczenie i często można je spotkać w nietypowych miejscach, takich jak sufity czy telewizory. Ich figlarna natura sprawia, że nadają się do współżycia z innymi zwierzętami. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją jednego z tych pięknych i figlarnych kotów, oto kilka wskazówek, jak zapewnić swojemu nowemu towarzyszowi szczęście i bezpieczeństwo:

Kolor kota syberyjskiego to mieszanka bieli i rudości. Jego łapy, twarz, uszy i nos są białe. Większość kotów o tym umaszczeniu ma pewne różnice w kolorze, przy czym biel jest kolorem dominującym. Jednobarwne białe koty syberyjskie mogą być trudne do rozpoznania, ponieważ same w sobie są tak przyciągające wzrok. Ale nawet jeśli nie potrafisz rozpoznać dominującego koloru, możesz z daleka dostrzec złotego syberyjczyka.

Koty syberyjskie są silne i zdrowe

Kot syberyjski jest niesamowicie silną i zdrową rasą, która zazwyczaj dożywa wieku od dwunastu do piętnastu lat. Koty te osiągają dojrzałość rozrodczą wcześniej niż inne rasy, przez co ich mioty są większe niż u przeciętnego kota domowego. Pomimo swoich rozmiarów, koty te są bardzo silne, mają tylko jedną znaną chorobę genetyczną: kardiomiopatię przerostową, która powoduje pogrubienie mięśnia sercowego i w efekcie niewydolność serca.

Tak jak każdy inny kot, twój kot syberyjski będzie potrzebował specjalnej diety. Ponieważ są mięsożercami, wymagają wysokiej jakości karmy bez dodatków. Szukaj karmy, która zawiera co najmniej 93% mięsa i nie zawiera zbóż, soi ani pszenicy. Unikaj też karmienia swojego syberyjczyka karmą z dużą zawartością zbóż. Koty syberyjskie potrzebują diety bogatej w mięso, a ty powinieneś unikać zbóż i ryb, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia alergii.

Inną unikalną cechą syberyjczyków jest ich akrobatyczna natura. Są skłonne do zabawy zabawkami z piór i potrafią balansować na kloszach lamp lub wieszakach na ubrania. Są też znane z prób skakania z półki na książki lub wspinania się po cegłach. Ogólnie są przyjazne przez całe życie, ale nie są kanapowcami! Mają doskonałą intuicję i będą próbowały zejść z drogi, kiedy będą zestresowane.

Są lojalne

Koty syberyjskie są niesamowicie lojalne wobec swoich właścicieli. W rzeczywistości są nazywane “psami”, ponieważ są tak czułe w stosunku do swoich właścicieli. Syberyjczyki zawsze będą przy swoim właścicielu – nigdy go nie opuszczając. Są znane z tego, że mówią do swoich właścicieli, kiedy potrzebują uwagi, ale nie są przesadnie wymagające. Ich miłość do ludzi i towarzystwa właścicieli czyni z nich doskonałe zwierzęta rodzinne.

Ich silne tylne nogi i długie, krótkie łapy sprawiają, że są doskonałymi skoczkami i są z natury ciekawskie. Mój kot, Aleksy, uwielbia wspinać się na kocie drzewko koło mojego telewizora. Inne miejsca, w których trzymam kota, to regały z książkami, karnisze i żyrandole. Jeśli szukasz lojalnego i czułego kota, syberyjczyk może być idealnym zwierzakiem.

Koty syberyjskie to koty średniej wielkości o długiej, trójwarstwowej sierści. Sierść ta zapewnia im ochronę i jest bardzo wodoodporna. Syberyjczyki mogą mieć dowolne umaszczenie, od jednolitego kremowego lub brązowego, po różne kolory oczu. Są bardzo czułe i chętne do zabawy, często trzymają się blisko swoich właścicieli – nawet zimą. Chociaż koty syberyjskie są lojalne i czułe, są też bardzo niezależne.

Są hipoalergiczne

Niektórzy ludzie pytają, czy koty syberyjskie są hipoalergiczne. Krótka odpowiedź brzmi, że tak. Ale są pewne zastrzeżenia do tego stwierdzenia. Ponieważ poziom Fed d 1 w ślinie różni się u poszczególnych kotów syberyjskich, trudno jest stwierdzić, czy dany kot jest naprawdę hipoalergiczny. Warto jednak wykonać test węchu, by określić prawdopodobieństwo, że Twój nowy futrzany przyjaciel będzie hipoalergiczny.

Koty syberyjskie są uważane za hipoalergiczne ze względu na ich umiarkowanie długie futro i niższy niż przeciętny poziom enzymów w ich ślinie. Syberyjczyki są bardzo czułe i chętne do zabawy, są otwarte na kontakt z człowiekiem. Rasa ta jest również bardzo inteligentna, świetnie skacze i fascynuje się wodą. Futro kota syberyjskiego składa się z wielu warstw, a sierść kilku różnych zwierząt może gromadzić się na ubraniach lub meblach.

Jeśli cierpisz na alergie, powinieneś unikać posiadania kota syberyjskiego. Rasa ta jest uważana za hipoalergiczną, ponieważ wytwarza znacznie mniej substancji chemicznych, które wywołują alergie u kotów. Kot syberyjski jest hipoalergiczny także dlatego, że ma obniżony poziom Fel d 1 w porównaniu z innymi rasami kotów. Jeśli cierpisz na alergię na koty, dobrze jest kupić kota z hodowli.

Podobne Wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Kot Syberyjski

Kot Syberyjski Rasa krótkowłosa – Charakterystyka

Next Post
Kot Syberyjski

Jak otworzyć hodowlę Kota Syberyjskiego

Related Posts