Kot Syberyjski Rasa krótkowłosa – Charakterystyka

Kot Syberyjski

Szukasz więcej informacji na temat kota syberyjskiego? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej o tej średniej wielkości, półdługowłosej, ciekawskiej i łatwo przystosowującej się rasie. Koty syberyjskie są znane z tego, że uwielbiają wodę i często piją ją prosto z kranu. Ponieważ koty te urodziły się w środowisku naturalnym, mają silne mięśnie i rzadko niszczą przedmioty w domu. Aby pomóc im w przystosowaniu się do nowego domu, możesz ustawić drzewko aktywności dla kotów lub pozwolić im wychodzić na dwór, ale nie zmuszaj ich do korzystania z niego.

Średniej wielkości

Kot syberyjski jest łagodnym, czułym kotem, który potrafi się przystosować i dobrze się bawić. Ich długie, okrągłe ciała są dość atrakcyjne i często bywają psotne, ale nie przesadnie. Koty syberyjskie są również bardzo aktywne i lubią przebywać wysoko w powietrzu. Osiągają dojrzałość w wieku około pięciu lat. Ich sierść jest odporna na wodę i lubią się porządnie popluskać w wannie.

Kot syberyjski ma głowę w kształcie klina, która jest proporcjonalna do długości jego ciała. Ich pyszczki są lekko wydłużone, a ogony szerokie z tępymi końcówkami. Syberyjczyki są również bardzo inteligentne i niezwykle towarzyskie. Koty syberyjskie są dobrymi zwierzętami do domów, w których jest wiele zwierząt. Są też niezwykle inteligentne i kochające. Powinieneś rozważyć zakup syberyjczyka, jeśli szukasz zwierzaka, który będzie żył długo z tobą i innymi zwierzętami.

Półdługowłose

Krótkowłosa rasa kotów syberyjskich jest taka sama jak jej długowłosa kuzynka. Rasa ta wywodzi się z lasów Syberii i uważa się, że jest przodkiem wszystkich współczesnych kotów długowłosych. Prawdopodobnie zostały przywiezione na kontynent przez rosyjskich emigrantów, ale inni miłośnicy kotów uważają, że koty te zostały tam przywiezione przez ludzi. Mutacja w kierunku długich włosów mogła nastąpić w co najmniej trzech różnych miejscach.

Długowłosa sierść kota syberyjskiego powstała jako odpowiedź na surowy klimat panujący w regionie Syberii. Klimat ten wymagał od kotów, by ich sierść była wodoodporna, a koty rosły większe. Dłuższa sierść pozwoliła kotom na uzyskanie okrywy włosowej na każdą pogodę, dzięki czemu stały się odporną rasą długowłosą. Chociaż rasa ta ma wygląd krótkowłosego, jest rasą półdługowłosą.

Dociekliwe

Ciekawskie koty syberyjskie są bardzo aktywne i mają świetny zmysł równowagi. Chociaż ich sierść jest gęsta, wymagają szczotkowania tylko trzy razy w tygodniu. Syberyjczyki są ogólnie zdrowe i zazwyczaj żyją do 15 lat. Największym zagrożeniem dla ich zdrowia jest choroba genetyczna znana jako kardiomiopatia przerostowa, która powoduje powiększenie i dysfunkcję mięśnia sercowego. Są również niezwykle zwinnymi skoczkami, a ich tylne kończyny są znacznie dłuższe niż przednie.

Koty te są bardzo duże; samce ważą od 15 do 20 funtów, a samice między 10 a 15 funtów. Ich sierść jest gęsta, potrójna w strukturze i kolorze. W zimie ich sierść staje się jeszcze grubsza i bardziej odporna na niskie temperatury. W rasie syberyjskiej jest wiele różnych wzorów kolorystycznych, w tym syberyjskie szpice i syberyjskie niebieskie oczy.

Czytaj również:   Czy kota brytyjskiego można zostawić samego w domu? - porady

Przystosowany

Jeśli szukasz towarzyskiego i kochającego zwierzaka, przystosowujący się kot syberyjski może być dobrym wyborem dla Twojej rodziny. Koty syberyjskie mają tendencję do tworzenia silnych więzi z innymi kotami, a wiele z nich zaprzyjaźnia się nawet z psami. Mimo swoich zdolności przystosowawczych, kot syberyjski potrzebuje towarzystwa człowieka, żeby dobrze się rozwijać. Ważne jest, by poznać osobowość swojego kota i wiedzieć, jak lubi spędzać czas.

Chociaż kot syberyjski krótkowłosy jest niezwykle kochany i czuły, ma pewne problemy zdrowotne. Są podatne na problemy z sercem, takie jak kardiomiopatia przerostowa, która może prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności serca. Są też podatne na otyłość, która jest coraz większym problemem dla większości kotów, zwłaszcza tych żyjących w cieplejszym klimacie. Niestety, większość kotów w Stanach Zjednoczonych ma nadwagę lub jest otyła, co może prowadzić do zagrażających życiu komplikacji.

Adorable

Kot syberyjski krótkowłosy to długowłosy, zabawny kot, który jest dobrze przystosowany do zimnego klimatu Syberii. Ta rasa jest wspaniałym zwierzakiem dla rodzin, ponieważ doskonale rozwija się w domach, w których mieszkają razem. Koty syberyjskie są bardzo figlarne i lubią się bawić, siedzieć na twoich kolanach i drzemać. Możesz być zaskoczony, kiedy dowiesz się, że są również bardzo wymagające i będą za tobą chodzić przez cały dzień.

Rasa ta jest także znana jako “pers leniwca” ze względu na krótką sierść. Często nazywany “persem leniwca”, kot syberyjski krótkowłosy ma wiele kolorów i wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż pers. Dziedzictwo rasy burmskiej sięga lat trzydziestych XX wieku, kiedy to do USA sprowadzono ciemnobrązową hybrydę syjamską. Koty burmskie są opalone i brązowe.

Lojalny

Kot syberyjski krótkowłosy to świetny wybór dla energicznego i inteligentnego zwierzaka. To lojalna rasa, która dostosowuje się do większości warunków życia. Rasa syberyjska raczej ćwierka niż miauczy. Koty syberyjskie są ciężkie i wysportowane, więc uwielbiają przebywać na wysokich wysokościach. Są też bardzo bystre, ale nie wymagają zbyt wiele uwagi. Ich jasne oczy i kochające usposobienie sprawiają, że są idealnymi zwierzętami domowymi dla rodzin.

Kot syberyjski został po raz pierwszy odnotowany w 1889 roku przez Harrisona Weira. Na początku XIII wieku pojawiły się na wystawach kotów. Ze względu na grubą sierść wierzchnią i podszerstek dobrze przystosowywały się do trudnych warunków. W latach 90. były eksportowane do USA i Europy. W 2002 roku ostatecznie sprowadzono je do Wielkiej Brytanii, gdzie nadal są stosunkowo rzadkie. Te lojalne koty są również dobrymi stróżami i dobrymi towarzyszami.

Podobne Wpisy:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Kot Syberyjski

Kot Syberyjski Rasa Niebieska – Charakterystyka

Next Post
Kot Syberyjski

Kot Syberyjski – W jakich kolorach występują

Related Posts