L4 na zwierzęta – czy można uzyskać zwolnienie z powodu chorego kota?

L4 na chorego kota

Zwolnienie lekarskie to jedno z praw pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Można nawet uznać, że jest obecnie dość nagminnie wykorzystywane. Co w sytuacji, jeśli twój kot poważnie zachoruje? Dowiedz się, czy przysługuje ci L4!

Śmiało można stwierdzić, że pracownicy zdecydowanie wykorzystują łatwy dostęp do L4. Uznaje się, że w Polsce wiele osób korzysta z nich niezgodnie z ich przeznaczeniem. To bardzo nieodpowiedzialne i warto mieć świadomość, z jakimi konsekwencjami można mieć do czynienia. Ukochany kot czy pies to dla każdego zwierzomaniaka członek rodziny. Prawo pracy ma jednak inne zdanie na ten temat. W naszym artykule dowiesz się, co zrobić, jeśli twojego czworonożnego przyjaciela czeka operacja lub jest poważnie chory.

L4 – co to jest?

Zwolnienie lekarskie nazywane jest w skrócie L4 i oznacza czasową niezdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych. Skrócona nazwa ma związek ze specjalnym drukiem, na jakim do tej pory wypełniało się wyżej wymieniony dokument. Obecnie występuje forma tylko online. Oznacza to, że nie musisz pilnować spraw związanych z biurokracją. Zgodnie z przepisami, prawo do zwolnienia przysługuje samemu choremu, jednak równie często wystawia się  L4 na członka rodziny. Uważa się za niego rodziców, małżonka, dzieci, wnuki, rodzeństwo powyżej 14. roku życia. Nie zawsze sytuacja jest taka prosta. Biorąc zwolnienie lekarskie na bliską osobę, musisz pamiętać o tym, że:

  • w gospodarstwie domowym nie może przebywać inna osoba, która bez problemu mogłaby się zająć chorym członkiem rodziny (sytuacja nie dotyczy dziecka do 2. roku życia);
  • małżonek lub małżonka nie mogą równocześnie złożyć wniosku o L4.

Kto może wystawić L4?

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz rodzinny lub inny, do którego się udasz. W przypadku chorego dziecka jest to najczęściej pediatra. W ciąży L4 wystawia ginekolog. Na każdym dokumencie konieczne są dane specjalisty, ale także odpowiednie kody (zalecenia). To dzięki nim, chory wie, jak musi postępować. Jest to także bardzo ważna informacja dla pracodawcy lub ZUS-u.

Czy zwolnienie lekarskie jest płatne?

Każde zwolnienie lekarskie jest płatne, ale nie każde jednakowo. L4 wystawiane w okresie ciąży gwarantuje pensję w 100%. W pozostałych przypadkach jest to zwykle 80%. Musisz wiedzieć, że na czas L4 przypada tzw. zasiłek chorobowy. W razie kontroli pracownika, który na nim przebywa i wykryciu niestosowania się do zaleceń, może zostać zabrane prawo do jego pobierania.

Czytaj również:   Kot brytyjski długowłosy - cechy szczególne

L4 na zwierzęta – czy jest możliwe?

Pomimo tego, że większość ludzi uważa swoich pupili za nieodłącznych elementów rodziny – ZUS i pracodawca mają odmienne zdanie. Obecnie nie ma przepisów, które regulowałyby wzięcie L4 na zwierzę, które wymaga opieki. Być może nie wszystko stracone – kilka krajów odważyło się na krok do przodu i wprowadziło zwolnienia z tego tytułu. Jest zatem nadzieja, że może nas to czekać w przyszłości.

Chory kot – co możesz zrobić?

Już wiesz, że L4 z powodu chorego kota nie jest możliwe. Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia. Będąc zatrudnionym na umowę o pracę, przysługuje ci wiele wolnych dni, z których możesz skorzystać. Urlop wypoczynkowy może nie być najlepszą opcją, jednak zwróć uwagę na tzw. urlop na żądanie lub po prostu ten w formie bezpłatnej. Jeśli wiesz, że twojego pupila czeka zabieg, czy krótka rekonwalescencja poinformuj o tym swojego przełożonego, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie dla tej sytuacji. 

L4 online – ogromne ułatwienie dla społeczeństwa

Od jakiegoś czasu popularną formą L4 stało się tzw. zwolnienie lekarskie online. Oznacza to, że nie musisz pojawiać się w placówce i mieć bezpośredniego kontaktu z lekarzem, by je uzyskać. Ma to swoje dobre i złe strony i nie każdy powinien korzystać z tego udogodnienia.  L4 online to świetna opcja np. dla pań w zaawansowanej ciąży, dla których przedłużenie zwolnienia jest formalnością, a lekarz prowadzący doskonale zna ich historię leczenia. 

Obecne prawo nie zezwala na traktowanie zwierząt jako członków rodziny, na których przysługuje L4. Bądźmy jednak dobrej myśli, być może za jakiś czas, będziemy mieć do niego dostęp i w naszym kraju. Na tę chwilę możesz skorzystać z innych opcji – najważniejsza jest szczera rozmowa z pracodawcą. 

Podobne Wpisy:
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Czy kot brytyjski może żyć na wolności?

Czy kot brytyjski może żyć na wolności?

Next Post
filmy o kotach

Filmy o kotach – TOP 6

Related Posts