Jak długo rośnie kot brytyjski oraz jakie ma rozmiary

Jak długo rośnie kot brytyjski oraz jakie ma rozmiary

Kot brytyjski krótkowłosy jest rasą wolno rosnącą, osiągającą pełne rozmiary w wieku około trzech lat. Samce ważą zazwyczaj od 9 do 17 funtów, a samice średnio od 7 do 12 funtów. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach, ale tradycyjny niebieski kot jest najczęściej kojarzony z tą rasą. Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem kota brytyjskiego, możesz dowiedzieć się więcej o jego wzroście i wielkości, przeglądając standard rasy.

Standard rasy

Standard rasy kota brytyjskiego zawiera wiele definicji i dyskwalifikacji. Jednym z przykładów jest BI-COLOR. Kot brytyjski krótkowłosy może być jednobarwny, np. czarny, biały, kremowy lub rudy. Kot BI-COLOR może mieć białe lub kremowe oczy albo jedną lub dwie małe kolorowe łatki na ciele. Kolor oczu kota BI-COLOR musi być proporcjonalny do jego koloru dominującego.

Zachowanie kociaka brytyjskiego jest podobne do zachowania dorosłego kota. Stara się naśladować ludzkie zachowania, by stać się bardziej niezależnym i zadowolić właściciela. Rasa kotów brytyjskich jest znana ze swojej oddanej natury i arystokratycznego pochodzenia. Lubi kąpiele słoneczne i toleruje pozostawanie w samotności. Jego zdrowie jest dobre, a długość życia stosunkowo krótka, ale ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i socjalizację, by był szczęśliwy i zdrowy.

Kot brytyjski może przebywać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Tolerują bycie traktowanym, ale zazwyczaj wykazują oznaki dyskomfortu, jeśli są źle traktowane lub maltretowane. Kot brytyjski krótkowłosy może być również kotem wychodzącym na zewnątrz. Nie są przystosowane do życia w mieszkaniu. Na szczęście mogą tolerować trzymanie na rękach, jeśli zapewni im się przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na kota domowego, ta rasa jest świetnym wyborem. Możesz trzymać jednego jako zwierzaka dla całej rodziny lub jako towarzysza dla dziecka.

Historia brytyjskiej rasy krótkowłosej sięga czasów starożytnych Rzymian. Używano ich jako kotów hodowlanych i do zwalczania szkodników. Ich spokojne osobowości pomogły im zdobyć popularność. Z czasem przekształciły się w wytrzymałą, krótkowłosą rasę. Dziś brytyjski krótkowłosy stał się jednym z najpopularniejszych kotów na świecie. A jego popularność wciąż rośnie. Dzieje się tak dlatego, że rasa kotów brytyjskich ma cechy charakterystyczne dla kota domowego.

Tempo wzrostu

Tempo wzrostu kota brytyjskiego różni się znacznie w zależności od rasy i osobnika. Samice brytyjskich kotów krótkowłosych są mniejsze od samców i wykazują niezwykły stopień dymorfizmu. Chociaż nie są potężne, ich ciała są nieco krótsze i smuklejsze, a one same zachowują grubą, krępą budowę. Ogólnie rzecz biorąc, brytyjski krótkowłosy powinien ważyć co najmniej trzy kilogramy, kiedy jest w pełni rozwinięty.

Pomimo powolnego tempa wzrostu, brytyjskie koty krótkowłose zaczynają nabierać urody około trzeciego do piątego roku życia. W drugim i trzecim roku życia koty zaczynają nabierać masy mięśniowej i uzyskują pożądany krągły i klarowny wygląd. W czwartym i piątym roku życia koty brytyjskie stają się nieco cięższe i wyższe. Jednak po tym czasie tempo ich wzrostu spada. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech charakterystycznych dla życia kota brytyjskiego.

Tempo wzrostu kota brytyjskiego jest zróżnicowane. Kot brytyjski krótkowłosy osiąga większość swoich dorosłych rozmiarów w wieku około roku. Jednak samcom osiągnięcie tego punktu może zająć więcej czasu niż samicom. Samce zazwyczaj osiągają pełne cztery kilogramy, podczas gdy samice mogą osiągnąć trzykilogramową wagę. Waga kota brytyjskiego zależy od wielkości jego ludzkiego towarzysza i od tego, jak często zwraca on na siebie uwagę ludzi.

Kot brytyjski powinien być mocny i masywny, ale widok kociaka z dużą ilością tłuszczu jest bardzo uroczy. Choć może to wyglądać uroczo, znaczny przyrost wagi nie jest dobry dla zdrowia kota. Koty z nadwagą są podatne na problemy z sercem, stawami i wysokim ciśnieniem krwi, co może sprawić, że będą mniej atrakcyjne w hodowli. Brytyjskie koty krótkowłose są szczególnie podatne na otyłość, ponieważ w późniejszym okresie życia prowadzą siedzący tryb życia i mają ogromny apetyt. Ważne jest, by zachęcać kota do większej aktywności, ale nie przekarmiać go.

Dieta

Koty rasy brytyjski krótkowłosy rosną szybko w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Osiągają dorosłe rozmiary około 12 miesiąca. Po osiągnięciu tego wieku wzrost spowalnia. Jednak kocięta rasy brytyjskiej krótkowłosej rosną powoli przez kolejne dwa do trzech lat. Koty te nabierają dodatkowych mięśni i osiągają pełne rozmiary w wieku od trzech do pięciu lat. Później ich tempo wzrostu spowolni się, ale kocięta nadal będą osiągać pokaźne rozmiary.

Brytyjski krótkowłosy to duży kot, samce osiągają wagę 17 funtów. Samice osiągają około 12 funtów. Występuje w wielu różnych kolorach, w tym białym, kremowym, czarnym, tabby i calico. Kot brytyjski krótkowłosy jest przyjaznym i łatwo nawiązującym kontakt kotem, który potrafi żyć w różnych środowiskach. Poniżej znajduje się lista faktów na temat tej rasy.

Czytaj również:   Jaka będzie odpowiednia karma dla kota brytyjskiego?

Wzorzec wzrostu kota brytyjskiego krótkowłosego jest bardzo ciekawy. Koty te rosną w serii szybkich skoków, ale potem wracają do bardziej stabilnego tempa wzrostu. Kocięta brytyjskich kotów krótkowłosych mogą przechodzić etap chudości. Szkielet szybko się wydłuża, a mięśnie z trudem nadążają. Po tej fazie kot stanie się pięknym, silnym i mocnym kocurem.

Kocięta brytyjskie krótkowłose zazwyczaj przybierają na wadze około dwóch kilogramów w ciągu pierwszego roku życia. Nie kończą rosnąć aż do trzeciego roku życia, a w pełni rozwinięte brytyjskie koty krótkowłose ważą od 9 do 17 funtów. Rasa ta jest jednak podatna na otyłość. Koty te są często krótkie, ale są zdrowe i przywiązane do swoich właścicieli. Brytyjski krótkowłosy jest jedną z najbardziej popularnych ras wśród właścicieli zwierząt domowych.

Zdrowie

Jeśli jesteś właścicielem kota brytyjskiego, powinieneś być świadomy niektórych z jego powszechnych problemów zdrowotnych. Należą do nich kardiomiopatia przerostowa, która jest najczęstszą chorobą serca u kotów, oraz hemofilia B, czyli zaburzenie krzepnięcia krwi. Jednak pomimo tych problemów zdrowotnych, koty brytyjskie są generalnie zdrowe. Na szczęście istnieje niewiele przypadków śmiertelnych związanych z tymi problemami. Jeśli obawiasz się, że Twój kot brytyjski może mieć któryś z tych problemów, możesz zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Jednym z problemów, na który koty brytyjskie są podatne, jest głuchota. Chociaż to schorzenie jest dziedziczne, nie da się go wyleczyć. Koty brytyjskie zazwyczaj lubią zwracać na siebie uwagę, ale nie są kotami do kolan. Są inteligentne, oswojone i nie angażują się w wysokie akrobacje. To samo dotyczy innych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak myślisz o adopcji kota brytyjskiego, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Sierść kotów brytyjskich jest gęsta i ściśle przylegająca. To sprawia, że są podatne na choroby dziąseł, zapalenie dziąseł i nieświeży oddech. Dobra wiadomość jest taka, że większość z tych problemów jest łatwa do wyleczenia dzięki regularnym sesjom pielęgnacyjnym. Twój lekarz weterynarii będzie mógł powiedzieć Ci, jaka karma jest najlepsza dla zdrowia Twojego kota i pomoże Ci ustalić, co jest odpowiednie dla Twojego zwierzaka. Sierść kota brytyjskiego również się zrzuca, co czyni go dobrym wyborem do domu z dziećmi.

Koty brytyjskie wymagają regularnego szczotkowania. Ich puszysta sierść musi być szczotkowana co najmniej raz w tygodniu. Są też dobrymi towarzyszami dla dzieci, choć nie lubią być zbyt często trzymane na rękach. Sierść kota brytyjskiego może mieć różny kolor, ale zazwyczaj jest niebieska. Ta rasa nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest uważana za stosunkowo łatwą w utrzymaniu. Istnieje kilka powszechnych problemów zdrowotnych, ale nie są one szkodliwe dla dobrego samopoczucia kota brytyjskiego.

Długość życia

Według badań przeprowadzonych przez Royal Veterinary College, średnia długość życia kota brytyjskiego wynosi 14 lat. Jest to znacznie dłużej niż w przypadku jego rasowych kuzynów. Royal Veterinary College przeanalizował zgony 4009 kotów w 2015 roku. Podczas gdy niektóre koty brytyjskie mogą żyć nawet 20 lat, większość z nich dożywa połowy tego wieku. Długość życia kotów jest jednak bardzo różna i zależy od wielu czynników, takich jak szczepienia, waga oraz to, czy koty mieszkają w domu czy na zewnątrz.

Chociaż brytyjskie koty krótkowłose są stosunkowo zdrową rasą, ich długowieczność zależy od diety. Ponieważ nie wydatkują one dużej ilości energii, powinny być karmione z umiarem. Wysokiej jakości dieta powinna zawierać białko i węglowodany. Koty tej rasy nie wymagają wysokokalorycznej diety, więc warto planować posiłki w zależności od ich potrzeb. Najlepszym sposobem na określenie idealnej diety kota brytyjskiego jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Kot brytyjski jest znany ze swojego “uśmiechu”. Ta cecha jest powodem, dla którego jest on najbardziej znanym ilustrowanym wizerunkiem kota. W 1865 roku brytyjski artysta John Tenniel stworzył Kota z Cheshire, słynną fikcyjną postać z Przygód Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. Do dziś jest to jeden z najpopularniejszych kotów na świecie. Ta rasa jest bardzo inteligentnym, łagodnym i czułym kotem. Jest doskonałym zwierzakiem dla każdego, kto preferuje spokojne życie.

Kot brytyjski krótkowłosy może żyć nawet do 20 lat. Potrzebuje prawie czterech lat, by osiągnąć pełną dojrzałość fizyczną, co czyni go jedną z najdłużej żyjących ras. Jeden z kotów brytyjskich o imieniu Cola dożył 28 lat! Ze względu na niebieskie umaszczenie koty brytyjskie były pierwotnie nazywane “brytyjskimi niebieskimi”. Jego rosyjskie niebieskie dziedzictwo przyczyniło się do tej wyjątkowości. Ponadto koty tej rasy są bardziej podatne na nadwagę i otyłość.

Podobne Wpisy:

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Kot brytyjski - oklapnięte uszy i inne choroby

Kot brytyjski – oklapnięte uszy i inne choroby

Next Post
Jakie są różnice między dorosłym a małym kotem brytyjskim?

Jakie są różnice między dorosłym a małym kotem brytyjskim?

Related Posts
ryż dla kota

Ryż dla kota

Dlaczego lubimy jeść ryż  O tym, że warto włączyć ryż do swojej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Ziarna…
Read More