Kot brytyjski – oklapnięte uszy i inne choroby

Kot brytyjski - oklapnięte uszy i inne choroby

Jeśli kiedykolwiek miałeś kota brytyjskiego, pewnie zastanawiałeś się, jakie są jego najczęstsze problemy. Być może nie wiesz, że koty brytyjskie mogą również cierpieć na kardiomiopatię przerostową, zaburzenie, które powoduje pogrubienie mięśnia sercowego. To zgrubienie zmniejsza ogólną wydolność serca kota, prowadząc do opadania uszu i innych objawów. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów na rozpoznanie najczęstszych problemów i zapewnienie odpowiedniego leczenia dla twojego pupila.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z strefa-karmy.pl

Opadające uszy

Koty rasy Scottish Fold mają skłonność do zaginania uszu do przodu. Do zagięcia dochodzi z powodu wady w rozwoju chrząstki stawowej. Choroba ta jest dziedziczona od jednego z rodziców i powoduje widoczne zagięcie chrząstki ucha. Koty z wywiniętymi uszami często mają skrócone i grube ogony, cienkie łapy i przyspieszoną, postępującą chorobę zwyrodnieniową stawów. Mają też twarde łokcie i grube kości wokół stawów skokowych.

Rasa kotów brytyjskich o fałdowanych uszach jest homozygotyczna dla genu zwanego osteochondrodysplazją, który powoduje degenerację chrząstki w całym ciele, w tym w kościach kończyn. Może to prowadzić do kalectwa i przewlekłego bólu, a także wymaga rozległych zabiegów chirurgicznych. Niestety, nie jest znane żadne lekarstwo na tę chorobę, więc najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie. Jedynym sposobem na wyeliminowanie tej choroby jest unikanie rozmnażania kotów z zagiętymi uszami.

Nasilenie choroby Scottish Fold zależy od typu genu. Koty homozygotyczne dla genu szkockiego fałdu rozwijają postępujące zmiany w układzie kostnym, wtórne zapalenie kości i stawów oraz wybujałą egzostozę w dystalnych częściach kończyn. U kotów heterozygotycznych przypadki mogą być mniej poważne. Choroba szkockiego fałdu może spowodować u kota sklejenie ogona, stępu lub kłykci.

Koty rasy Scottish Fold rodzą się z normalnymi uszami, ale ich uszy zaczynają się składać w wieku około trzech do czterech tygodni. Do trzeciego miesiąca życia koty Scottish Fold mają tendencję do upodabniania się do sowy z odchylonymi do przodu uszami. Nie wydają się być bardziej podatne na infekcje, ale ich uszy częściej się zaginają. Fałda jest spowodowana defektem chrząstki w różnych częściach ciała.

Koty szkockie są popularne, bo są urocze, ale mutacja genetyczna, która powoduje u nich fałdowanie się uszu, stwarza wiele problemów. Oprócz uroczego wyglądu, koty fold cierpią także na problemy ze stawami. Problemy ze stawami u kota mogą obniżyć jakość jego życia, dlatego krzyżówki znacznie zmniejszyły liczbę szkockich foldów z problemami ze stawami. Mimo to, schorzenie to jest powodem do niepokoju i może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Osteochondrodysplazja

Koty szkockie fałdowe cierpią na chorobę genetyczną zwaną osteochondrodysplazją. Ta zwyrodnieniowa choroba wpływa na chrząstki w całym ciele i powoduje nieprawidłowy kształt uszu. W ciężkich przypadkach dochodzi do zniekształcenia dotkniętych chorobą kończyn. Choroba ta może powodować silny ból i kalectwo, nawet u młodych zwierząt. Nie jest znane lekarstwo na tę chorobę, ale odradza się hodowlę kotów z zagiętymi uszami.

Inne choroby ucha mogą mieć wpływ na słuch kota. U niektórych kotów, które nadmiernie walczą, może powstać krwiak – zbiorowisko krwi uwięzionej pomiędzy skórą pokrywającą ucho a znajdującą się pod nią chrząstką. Inne schorzenia mogą powodować powstawanie polipów lub raka kolczystokomórkowego na czubku ucha. Koty, które spędzają długi czas na zewnątrz lub żyją w bardzo ograniczonej przestrzeni mogą być podatne na te choroby.

Inne objawy tej choroby mogą obejmować: deformacje kończyn, skrócenie kończyn, kulawiznę i zmniejszoną zdolność do dźwigania ciężarów. Koty z tą chorobą mogą poruszać się na wózku inwalidzkim, ale objaw nie oznacza, że kot na nią zapadnie. Symptomy mogą pojawić się w późniejszym okresie życia, ale powinny być ściśle monitorowane. Jeśli stan się pogorszy, może doprowadzić do śmierci.

Koty rasy Scottish fold są znane z tego, że mają uszy zagięte do przodu. Wynika to z osteochondrodysplazji, choroby zwyrodnieniowej dotykającej chrząstki w uszach. W okresie wzrostu choroba ta wpływa na rozwój chrząstek w innych częściach ciała, w tym w kręgosłupie i kończynach. Wpływa także na długość życia i samopoczucie kota.

Chorobą często występującą u kotów brytyjskich jest kardiomiopatia przerostowa. Kocury są bardziej narażone na rozwój tej choroby. Powoduje ona pogrubienie serca, przez co staje się ono mniej wydajne. Leczenie jest najskuteczniejsze, gdy objawy są wcześnie zdiagnozowane. U kota brytyjskiego z tą chorobą mogą również wystąpić zaburzenia oddychania i wymioty. Mogą się one pojawić w każdym wieku. Objawy kardiomiopatii przerostowej mogą pojawić się w każdej chwili, co sprawia, że wczesna diagnoza jest niezbędna.

Alergie na różne pokarmy mogą również powodować reakcje alergiczne u kotów. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lekarz weterynarii zaleci Twojemu kotu specjalną dietę, która zawiera tylko białka i węglowodany. Taka dieta nazywana jest dietą hipoalergiczną. Chociaż leczenie reakcji alergicznych polega na stosowaniu leków antyhistaminowych, jest to zazwyczaj pierwsza linia obrony przed każdą inną chorobą. W wielu przypadkach jednak reakcja alergiczna ustępuje samoistnie.

Czytaj również:   Czym grozi zadrapanie przez kota? 

Objawy alergii

Koty brytyjskie są podatne na różne choroby dziedziczne. Koty te mają zazwyczaj silne ciało, ale ich szkielet jest również podatny na różne choroby. Koty brytyjskie są bardzo aktywne i lubią spędzać dużo czasu na zabawie. Koty te mają wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, co sprawia, że są doskonałym wyborem na zwierzęta domowe. Koty te potrzebują zbilansowanej diety, żeby zachować zdrowie.

Objawy alergii pokarmowej różnią się u poszczególnych kotów, ale zazwyczaj towarzyszy im utrata sierści i silne, niesezonowe podrażnienie skóry. Czasami koty wykazują klasyczne zmiany mlekotokowe lub samookaleczenia prowadzące do zmian wrzodziejących. Najlepszym sposobem na określenie, czy twój kot jest uczulony na konkretny pokarm, jest przeprowadzenie testu diety eliminacyjnej. Jest to dobra opcja, ponieważ u większości kotów następuje poprawa po 6-tygodniowej próbie diety. Jeśli karma nie jest przyczyną objawów, należy pobrać zeskrobinę skóry, wykonać posiew na grzyby oraz oznaczyć poziom immunoglobuliny E, aby wykluczyć pasożyty i grzybicę. Jednak najskuteczniejszym sposobem leczenia jest po prostu unikanie szkodliwego pokarmu.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, może to być alergia. W niektórych przypadkach objawy mogą być podobne do zwykłego przeziębienia, ale ważne jest, by szukać pomocy lekarskiej, jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. W skrajnych przypadkach objawy mogą obejmować całkowite zablokowanie przewodów nosowych, trudności ze snem, a nawet świszczący oddech. Objawy te powinny być traktowane poważnie, ponieważ przewlekłe zapalenie ucha może doprowadzić do paraliżu twarzy i głuchoty.

Alergiczne zapalenie skóry jest kolejnym objawem opadających uszu kota brytyjskiego. Skóra jest bardzo wrażliwa na alergeny. Powoduje to stan zapalny skóry, który może prowadzić do zapalenia ucha lub zaczerwienienia. Objawy te mogą również rozprzestrzenić się na inne części ciała. Weterynarz zaleci plan leczenia w zależności od rodzaju reakcji alergicznej i obszaru, na którym występuje. Infekcja ucha i inne dolegliwości mogą być również wywołane przez alergie pokarmowe.

Testy genetyczne

Choroby wrodzone to takie, które wpływają na strukturę genetyczną kota. Zwykle są one związane z wczesnym wiekiem wystąpienia, obustronnym lub mnogim występowaniem, dowodami na istnienie rasy wsobnej i wczesnym pojawieniem się choroby. Koty brytyjskie są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia tej choroby. Testy genetyczne w kierunku opadających uszu u kotów brytyjskich i innych chorób to dobra opcja dla właścicieli zaniepokojonych opadającymi uszami u swoich kotów brytyjskich.

Choć większość chorób genetycznych kotów ogranicza się do konkretnych ras lub populacji, mogą one być spowodowane mutacjami w pewnych genach. Chociaż koty rasowe stanowią tylko niewielką część światowej populacji, niektóre mutacje mogą mieć podłoże genetyczne. Ta metoda badania genetycznego pozwoli zidentyfikować wszelkie wady dziedziczne i wyeliminować wspólne przyczyny objawów klinicznych. Testy genetyczne mogą być przeprowadzane na kotach różnych ras i o różnym pochodzeniu.

Mutacja punktowa jest wynikiem zmiany pojedynczego nukleotydu, która jest mutacją cichą. Mutacja ta powoduje zmianę aminokwasu z glicyny na argininę. Mutacje mogą wystąpić w dowolnym miejscu sekwencji kodującej genu. Test zakończył się niepowodzeniem, ponieważ sekwencja była nieprawidłowa przed ważnym miejscem mutacji. Na szczęście laboratorium było w stanie poprawić ten błąd i przeprojektowało test.

Wraz z postępem genomiki coraz bardziej złożone testy stają się dostępne dla kotów. PKD, HCM i mutacje w genie tyrozynazy nadające syjamskie i birmańskie punkty są opatentowane. Ważne jest, by starannie wybrać laboratorium badawcze, ponieważ wyniki testów genetycznych nie są niezawodne. Hodowcy powinni szukać firm oferujących testy genetyczne, które cieszą się dobrą opinią pod względem dokładności.

Testy genetyczne na opadające uszy kota brytyjskiego i inne choroby są ważnym krokiem w zapobieganiu opadającym uszom kota brytyjskiego i chorobom pokrewnym. Koszt testu różni się w zależności od rasy i możliwości laboratorium w zakresie doradztwa genetycznego. Testy genetyczne są najlepsze dla kotów o najwyższej jakości genetyki, aby zapobiec przyszłym problemom zdrowotnym. Test ten jest doskonałym sposobem na wczesne wykrycie wad genetycznych, dzięki czemu leczenie weterynaryjne może być skoncentrowane na zapobieganiu.

Podobne Wpisy:

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Jak wychować kota brytyjskiego - trening

Jak wychować kota brytyjskiego – trening

Next Post
Jak długo rośnie kot brytyjski oraz jakie ma rozmiary

Jak długo rośnie kot brytyjski oraz jakie ma rozmiary

Related Posts