Skąd się wzięły niebieskie oczy u kota brytyjskiego?

Skąd się wzięły niebieskie oczy u kota brytyjskiego?

Pochodzenie niebieskich oczu kotów brytyjskich wciąż pozostaje tajemnicą. Nie są one jedynym kolorem, który sprawia, że koty brytyjskie są piękne. Kolor oczu może się zmieniać od jasnozłotego do miedzianego, bursztynowego. Kolor ten powinien występować tylko na czubku nosa i na opuszkach łap. Niebieskie koty brytyjskie mogą mieć także inne kolory oczu, takie jak rude czy brązowe. Niektóre mają nawet odziedziczone brązowe lub czarne oczy.

Jest to allel genu białej plamistości

Badania genetyczne kotów rasy brytyjskiej wykazały, że niebieskie oczy są allelem genu białej plamistości. Naukowcy zbadali tę cechę u wielu ssaków, w tym kotów, psów i koni. Gen ten wpływa na migrację melanocytów, czego efektem jest biały wzór na ich ciele. Wzór na brzuchu często nazywany jest dwubarwnym i jest charakterystyczny dla kotów posiadających ten allel.

Gen białej plamistości powoduje powstawanie charakterystycznych białych plam, które występują u kotów wzorzystych i pręgowanych. Zakres białej pigmentacji jest różny, od maleńkiego białego pukielka na głowie do białych plam pokrywających od czterdziestu do sześćdziesięciu procent ciała. W rzadkich przypadkach kot z tym allelem może być całkowicie biały. Kot może być głuchy lub cierpieć z powodu depigmentacji tęczówki.

Powoduje encefalopatię wątrobową

Encefalopatia wątrobowa to choroba wątroby, która może prowadzić do drgawek i drżenia u kotów. Objawy tej choroby często pojawiają się i znikają, a Twój zwierzak może wykazywać w jednym momencie bardziej nasilone objawy, a w innym – łagodniejsze. Ten rodzaj powiększenia wątroby może mieć wpływ na wiele organów ciała, w tym na oczy. Powiększenie wątroby może być spowodowane przez różne czynniki, w tym infekcje wirusowe, bakterie i guzy. Może też być skutkiem narażenia na działanie substancji toksycznych lub przedawkowania leków.

Objawy encefalopatii wątrobowej to kręcenie się w kółko, uciskanie głowy i osłabienie. Objawy te mogą przejść w otępienie i zapaść. U niektórych zwierząt mogą wystąpić silne drgawki i wymagają one natychmiastowej opieki weterynaryjnej. Objawy HE mogą wystąpić także w okresie krwawienia jelitowego, infekcji lub stosowania niektórych leków. Czasami choroby nerek lub niski poziom cukru we krwi mogą również pogorszyć objawy encefalopatii wątrobowej.

Wpływa na rozwój układu kostnego

Komitet Standardów LOOF zatwierdził wprowadzenie niebieskiego koloru oczu do rasy British Shorthair. Kilku hodowców, w tym Chatterie d’Aerlin, Lazycat Compagni i Vivarnon Cattery, rozpoczęło hodowlę kotów o niebieskich oczach. Ich mioty odniosły sukces, dając 50 procent niebieskookich kociąt i 50 procent kociąt bez niebieskich oczu.

Czytaj również:   Jakie są różnice między kotem brytyjskim a rosyjskim?

Hodowcy zaczęli testować koty na obecność niebieskich oczu 20 lat temu. Okazało się, że kilka z tych kotów było głuchych. Hodowcy w Europie używają testów BAER, by zapobiec celowej hodowli kotów głuchych. Koty te rodzą się z małą, białą plamą, która pojawia się w różnych miejscach, w tym na końcówce ogona, tylnych łapach i twarzy. Jeśli homozygoty mają ten gen, rozwija się u nich duża biała plama.

Wpływa na słuch

Powszechnym mitem dotyczącym białych kotów z niebieskimi oczami jest to, że wszystkie są głuche. Jest jednak możliwe, że biały kot z niebieskimi oczami może być głuchy, a w tych rzadkich przypadkach nie-biała łata pozostaje. W przypadku białego kota z niebieskimi oczami prawdopodobieństwo głuchoty jest znacznie większe po tej stronie oka, która jest niebieska. Co więcej, niektóre białe koty mogą mieć zarówno niebieskie oczy, jak i białe umaszczenie.

Istnieje genetyczny związek między kolorem tęczówki a głuchotą u kotów. Związek ten może jednak wynikać z wzajemnego oddziaływania genów i czynników środowiskowych. Obecność niebieskich oczu i ubytku słuchu u kota brytyjskiego nie jest gwarancją, że kot jest głuchy. Chociaż w badaniu nie sprawdzono żadnych konkretnych przyczyn, to jednak dostarcza ono pewnych dowodów na to, że niebieskie oczy są związane z osłabieniem słuchu.

Wpływa na wygląd

Rasa brytyjski krótkowłosy ma ogólnie bardziej miękką sierść niż jakikolwiek inny typ kota. Może jednak cierpieć z powodu chorób zębów i dziąseł. Nadczynność tarczycy to choroba, która wpływa na gruczoł tarczycy i powoduje wiele objawów, w tym wzdęcia, wymioty i biegunkę. Nadczynność tarczycy jest również związana z tłustą sierścią i może być leczona farmakologicznie. Nadczynność tarczycy może być również spowodowana przez łagodny guz. Nieleczony może doprowadzić do niewydolności nerek.

Kot brytyjski jest czuły i przyjacielski, ale nie zabiega o uwagę ani nie przejawia dramatycznej osobowości. Jest bardzo tolerancyjny wobec dzieci, nie rzuca się na nie i nie drapie, ale zawsze musisz nadzorować dzieci, kiedy bawią się z jakimkolwiek zwierzęciem. Ze względu na łagodny temperament, kot brytyjski może być doskonałym wyborem dla rodziny z dziećmi. Rasa ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu dobrze wpasuje się w życie w mieszkaniu.

Podobne Wpisy:

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Post
Jaki charakter i cechy ma kot brytyjski?

Jaki charakter i cechy ma kot brytyjski?

Next Post
Jakie wady ma kot brytyjski?

Jakie wady ma kot brytyjski?

Related Posts