Dlaczego lubimy jeść ryż
O tym, że warto włączyć ryż do swojej diety nie trzeba nikogo przekonywać. Ziarna ryżu zawierają węglowodany, witaminy (głównie z grupy B), składniki mineralne, białko, a także niewielką ilość tłuszczu. Powodem dla którego tak chętnie sięgamy po ryż jest przede wszystkim zawarty w nim błonnik, który przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm i daje uczucie sytości – cenią go więc osoby, które walczą ze zbędnymi kilogramami. To świetny dodatek do dań, zdrowy zamiennik ziemniaków czy makaronu. Możemy wybierać wśród kilku odmian ryżu, spróbować tego ryżu czarnego, czerwonego, żółtego – i tego najpopularniejszego – białego. Może więc warto więc podzielić się miską ryżu ze swoim kotem?
Czy ryż jest dobry dla naszego kota
Troskliwy właściciel doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego koci przyjaciel jest mięsożercą i to na mięsie powinna opierać się dieta jego pupila. Okazuje się, że ryż, który jest podstawą wyżywienia ⅓ ludności świata, nie ma tak dobrego wpływu na koci organizm. Powodem są węglowodany, ich zawartość w ryżu znacznie przewyższa zapotrzebowanie organizmu domowego drapieżnika. Spokojnie, nie oznacza to, że pozostawiony na stole ryż jest dla zwierzęcia poważnym zagrożeniem. Może być jednak przyczyną przybierania na wadze, bo choć niweluje uczucie głodu, to nie dostarcza pupilowi tych samych korzyści co jego właścicielowi – jest jedynie zapychaczem żołądka. Co więcej, spożywanie przez kota nadmiaru ryżu obniża przyswajanie tauryny. Tauryna to ważny dla niego aminokwas, którego niedobór może wywoływać nerwowość czy agresję, ale przede wszystkim powodować problemy z sercem oraz wzrokiem – a te mogą już wymagać wizyty u weterynarza. Koci organizm nie radzi sobie tak dobrze z produkcją tauryny jak ludzki, sam nie wyprodukuje jej odpowiedniej ilości – dlatego musi zostać pozyskana z pożywienia.
Ryż na kocie dolegliwości
Ryż może się jednak przysłużyć kotu, kiedy ten zacznie cierpieć na biegunkę. Choć jest to raczej środek doraźny, to pomaga uregulować kocie trawienie – sprawdzi się jako równoważnik, kiedy kot lubi pić mleko. W poważniejszych kłopotach z układem trawiennym kota konieczna jest wizyta u weterynarza. Jeśli chcielibyśmy włączyć do diety naszego zwierzęcia ten element, to musimy wybrać biały ryż, ponieważ koci układ pokarmowy gorzej radzi sobie z jego brązową odmianą. Oczywiście ryż musi być ugotowany (dzięki czemu pozbawiony jest lektyny – naturalnego pestycydu występującego w surowych ziarnach) i podawany w najprostszej formie, bez dodatków takich jak sos czy przyprawy.
Jak przygotować idealny ryż na sypko
Jak ugotować ryż na sypko? I choć wydaje się, że przygotowanie smacznego ryżu to bułka z masłem, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze kluczową kwestią jest dokładne wypłukanie ryżu pod bieżącą wodą – czynność możemy zakończyć dopiero, kiedy woda z płukania zmieni kolor z mlecznej na przezroczystą. Staranne wypłukanie ryżu jest ważne, ponieważ właśnie wtedy pozbywamy się skrobi, która sprawia, że ziarna się ze sobą sklejają. Drugą istotną sprawą jest zachowanie odpowiednich proporcji – na jedną szklankę ryżu przypada półtorej szklanki wody – w przypadku, kiedy wody będzie za dużo ryż może się rozgotować i stracić sypkość. Do wody dodajemy trochę oleju i soli, kiedy woda już się zagotuje, to wsypujemy do niej wcześniej wypłukany ryż, nie można zapomnieć o tym, żeby od czasu do czasu go przemieszać. Kiedy ryż już się zagotuje trzeba przykryć garnek (żeby nie wydostawała się z niego para wodna) i zmniejszyć ogień, później wystarczy 15 minut by był gotowy do spożycia, w ostatniej fazie nie musimy już doglądać ryżu, mieszanie również nie jest wskazane. Przed podaniem najlepiej spulchnić ryż widelcem.
Podobne Wpisy: